Zdecydowana większość cukrzyków to osoby chorujące na cukrzycę typu 2. Wzrost poziomu cukru we krwi spowodowany jest zbyt małą produkcją insuliny przez trzustkę oraz brakiem jej działania. Choroba ta często idzie w parze z otyłością.
O ile w przypadku diety cukrzycowej typu 1 nie ma zwykle konieczności walki ze zbędnymi kilogramami, tutaj bardzo często jest to konieczne. Nadwaga sprzyja produkcji „złego” cholesterolu w organizmie i powstawaniu miażdżycy, co w połączeniu z cukrzycą może doprowadzić do groźnych powikłań zdrowotnych. Natomiast wprowadzenie zmian w postaci większej ilości ruchu i odpowiedniej diety, a co za tym idzie redukcji masy ciała, może skutecznie leczyć cukrzycę typu 2 nawet bez przyjmowania leków. Przede wszystkim chodzi tutaj o ustabilizowanie poziomu glukozy we krwi.
Układając jadłospis dla cukrzyka należy również brać pod uwagę wskaźnik IG, czyli wartość indeksu glikemicznego danych produktów. Jeżeli jest wysoka będzie powodować duży wzrost glukozy we krwi po spożyciu danego produktu. Tego oczywiście należy unikać. Trzeba więc wybierać pokarmy o jak najniższej wartości indeksu glikemicznego. Całodzienne menu powinno być podzielone na 4-6 posiłków spożywanych zawsze o stałych porach. W każdym z nich powinny znaleźć się węglowodany bogate w błonnik. Ogólnie mają one stanowić połowę spożywanych pokarmów. Najlepiej wybierać produkty pełnoziarniste i gotowane al dente oraz surowe warzywa. Około 20% wartości energetycznej diety powinny stanowić białka. Należy wybierać produkty o niskiej zawartości tłuszczu i bez cukru. Tym właśnie trzeba się kierować kupując mleko, jogurt sery, wędliny i mięso. Warto też przynajmniej dwa razy w tygodniu jeść morskie ryby. Są one między innymi źródłem zdrowych kwasów tłuszczowych omega-3. Natomiast w ogóle jeśli chodzi o tłuszcze powinny pokrywać około 30% wartości energetycznej diety cukrzycowej, ale absolutnie nie więcej niż 35%. Poza tym cukrzyk powinien pić dużo wody mineralnej oraz unikać soli, cukru i słodyczy. Wyjątkiem jest tu stan niedocukrzenia wnikający ze zbyt dużej dawki insuliny lub opuszczenia posiłku. Wówczas chory może zasłabnąć.