U niektórych kobiet będących w ciąży zostają wykryte zaburzenia poziomu glukozy we krwi. Jeśli takie problemy pojawiły się po raz pierwszy właśnie w okresie oczekiwania na dziecko mamy do czynienia z cukrzycą ciążową.
Jej wykrycie jest o tyle proste, że każdy ginekolog zaleca swoim ciężarnym pacjentkom wykonanie odpowiednich badań w tym kierunku. Już na początku ciąży sprawdzana jest ilość glukozy we krwi. Prawidłowe stężenie nie powinno przekraczać 100 mg/dl. Natomiast wynik powyżej 125 mg/dl oznacza już cukrzycę. Jednak nawet w przypadku dobrego wyniku każda kobieta pomiędzy 24 a 28 tygodniem ciąży powinna zostać poddana testowi przesiewowemu. Polega on na podaniu doustnie 50 g glikozy i zbadaniu jej poziomu we krwi po upływie godziny. Jeśli wniesie powyżej 180 mg/dl stwierdza się cukrzycę ciążową.
Jakie kroki należy podjąć jeśli u ciężarnej kobiety zostanie wykryta cukrzyca? Przede wszystkim powinna się ona zgłosić do odpowiedniego lekarza diabetologa, który wyjaśni jej na czym polega cukrzyca ciążowa. Bardzo ważne jest ustalenie właściwej diety i produktów zakazanych przy cukrzycy ciążowej. Kobieta powinna jeść kilka drobnych posiłków. Jedzenie można podzielić nawet na 7 porcji. Głównym składnikiem posiłków powinny być węglowodany złożone – ciemne pieczywo, kasze, warzywa, owoce. Około jedną czwartą mają stanowić białka – ser biały, jogurt, chude mleko, chuda wędlina i mięso. Natomiast tłuszcze mogą stanowić do 35% codziennego menu. Decyzja o tym czy kobieta chorująca na cukrzycę ciążową powinna brać insulinę zależy od poziomu glukozy we krwi. Oczywiście zmienia się on w zależności od tego czy kobieta jest na czczo czy po posiłku. Ciężarna kobieta powinna bardzo dbać o siebie i swoje dziecko, gdyż zaniedbanie zaleceń lekarza może spowodować różne powikłania ciążowe. Wiele przyszłych mam martwi się też w takiej sytuacji, że o możliwość wystąpienia cukrzycy u dziecka. Jednak zwykle rodzą one zupełnie zdrowe dzieci. Poza tym również u nich cukrzyca może ustąpić po porodzie.