Przykładowy jadłospis

Zanim diabetyk nauczy się przestrzegać na co dzień różnych zaleceń, dzięki którym możliwe jest obniżanie poziomu cukru we krwi musi zdobyć pewną wiedzę na temat swojej choroby.

Każdy przypadek cukrzycy jest trochę inny, bo każdy organizm jest inny. Stopniowo diabetycy znajdują najlepsze dla siebie pory i ilości przyjmowania posiłków oraz lekarstw. Natomiast najpierw muszą się dowiedzieć, co powinno najbardziej im pomagać, a co na pewno zaszkodzi. Komponowanie posiłków może stanowić na początku pewną trudność, bo trzeba zacząć kierować się pewnymi zasadami, a nie tylko tym na co mamy ochotę. Dodatkowo dochodzi tutaj poczucie odpowiedzialności za własne zdrowie. Być może jest ono nawet większy w przypadku cukrzycy u dziecka, gdzie trzeba pilnować pór i składu jego posiłków. Okazuje się jednak, że menu diabetyka może być naprawdę smaczne. Przede wszystkim ważna jest regularność i różnorodność posiłków. Ich podstawę powinny stanowić węglowodany, ważne są również białka. Tłuszcz należy ograniczać. W przypadku cukrzycy typu 2 celem diety jest także zwykle zrzucenie zbędnych kilogramów.

Dobrym sposobem na wyrobienie właściwych nawyków żywieniowych może okazać się zapoznanie z kilkoma przykładowymi jadłospisami dla diabetyków. Oto jeden z nich:

Śniadanie – dwie kromki razowego chleba posmarowane masłem, polędwica, sałata, pomidor + pomarańcza

Drugie śniadanie – jogurt naturalny z płatkami owsianymi, brzoskwinia

Obiad – zupa koperkowa, ryba morska (np. dorsz) pieczona w folii, brązowy ryż, brokuły

Podwieczorek – sok pomidorowy

Kolacja – twarożek ze szczypiorkiem, rzodkiewką i ogórkiem

Dokładny czas spożywania posiłków oraz ich ilość powinna zostać ustalona z lekarzem, dietetykiem oraz na podstawie własnego samopoczucia i postępów w leczeniu cukrzycy. Oczywiście nie wolno zapominać o spożywaniu napojów, najlepiej wody mineralnej i herbatek ziołowych. Soki należy zaliczać do posiłków. Kiedy już jadłospis i pory posiłków zostaną dobrze opanowane możliwe będzie nie tylko całkowicie normalne funkcjonowanie na co dzień, ale problemem nie będzie nawet wyjazd i podróżowanie pomimo cukrzycy.


Warning: file_put_contents(): Only 0 of 26199 bytes written, possibly out of free disk space in /home/xjd/public_html/d-v.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php on line 430

Fatal error: Uncaught Exception: Comet Cache: failed to write cache file for: `/przykladowy-jadlospis/`; possible permissions issue (or race condition), please check your cache directory: `/home/xjd/public_html/d-v.pl/wp-content/cache/comet-cache/cache`. in /home/xjd/public_html/d-v.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php:435 Stack trace: #0 [internal function]: WebSharks\CometCache\Classes\AdvancedCache->outputBufferCallbackHandler('<!DOCTYPE html>...', 9) #1 /home/xjd/public_html/d-v.pl/wp-includes/functions.php(3783): ob_end_flush() #2 /home/xjd/public_html/d-v.pl/wp-includes/class-wp-hook.php(286): wp_ob_end_flush_all('') #3 /home/xjd/public_html/d-v.pl/wp-includes/class-wp-hook.php(310): WP_Hook->apply_filters('', Array) #4 /home/xjd/public_html/d-v.pl/wp-includes/plugin.php(453): WP_Hook->do_action(Array) #5 /home/xjd/public_html/d-v.pl/wp-includes/load.php(679): do_action('shutdown') #6 [internal function]: shutdown_action_hook() #7 {main} thrown in /home/xjd/public_html/d-v.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php on line 435