Wskaźniki IG, WW

Jeżeli wykryto u Ciebie cukrzycę powinieneś dowiedzieć się czym są indeks glikemiczny oraz wymienniki węglowodanowe. Bez względu na to czy masz stosować dietę cukrzycową typu 1 czy 2 takie informacje mogą się okazać bardzo przydatne.

Indeks glikemiczny to spis produktów według stopnia wzrostu poziomu cukru we krwi po ich zjedzeniu. Dzięki tego typu liście diabetyk będzie wiedział które produkty powinien wybierać, a których w ogóle unikać. Najbardziej wskazana jest żywność o niskim indeksie glikemicznym, czyli wynoszącym 55 i mniej. Średni IG mieści się w przedziale od 56 do 69. Produkt o wartości 70 i więcej mają już wysoki indeks glikemiczny. Skąd jednak wiadomo, że na przykład czosnek ma bardzo niską wartość IG, a suszone daktyle bardzo wysoką? Nie jest to wartość samego produktu. Chodzi o to jak działa na organizm, a w związku z tym aby dowiedzieć się jaki IG ma dany produkt trzeba po prostu zbadać krew po jego spożyciu. U każdej osoby wzrost poziomu glukozy będzie nieco inny. Aby ustalić jedną wartość IG danego produktu podaje się go grupie osób i pobiera się im krew co 15 minut w przeciągu 2 godzin. Okazało się, że uśredniona wartość takiego badania powtarzała się u różnych grup osób, nawet bez względu na to czy miały cukrzycę czy nie. Dzięki temu mogła powstać ogólnie obowiązująca lista.

Wymienniki węglowodanowe natomiast pozwalają cukrzykowi łatwiej kontrolować posiłki oraz układać przykładowe jadłospisy, co może być bardzo dobrym pomysłem zwłaszcza kiedy dopiero rozpoczyna się leczenie. Jak to działa? Najpierw należy ustalić ile węglowodanów dziennie powinien spożywać diabetyk. Najlepiej, aby pomógł mu w tym diabetolog. Chodzi o ustalenie dziennej dawki kalorii oraz jaki procent z tego mają stanowić węglowodany. Zapotrzebowanie na 4 kcal pokrywa 1 g węglowodanów, czyli jeżeli na przykład węglowodany mają dostarczać połowy energii w diecie 2000 kcal to należy dziennie spożyć  ich 250 g. Czas na dalsze obliczenia: 1 wymiennik węglowodanowy odpowiada 10 g węglowodanów przyswajalnych.  Oznacza to więc, że w ciągu całego dnia można spożyć 25 WW. Teraz wystarczy wziąć do ręki tabelę, gdzie przy produktach podana jest wartość WW i dzięki temu można bardzo urozmaicić dietę cukrzycową.

 

 

 


Warning: file_put_contents(): Only 0 of 25976 bytes written, possibly out of free disk space in /home/xjd/public_html/d-v.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php on line 430

Fatal error: Uncaught Exception: Comet Cache: failed to write cache file for: `/wskazniki-ig-ww/`; possible permissions issue (or race condition), please check your cache directory: `/home/xjd/public_html/d-v.pl/wp-content/cache/comet-cache/cache`. in /home/xjd/public_html/d-v.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php:435 Stack trace: #0 [internal function]: WebSharks\CometCache\Classes\AdvancedCache->outputBufferCallbackHandler('<!DOCTYPE html>...', 9) #1 /home/xjd/public_html/d-v.pl/wp-includes/functions.php(3783): ob_end_flush() #2 /home/xjd/public_html/d-v.pl/wp-includes/class-wp-hook.php(286): wp_ob_end_flush_all('') #3 /home/xjd/public_html/d-v.pl/wp-includes/class-wp-hook.php(310): WP_Hook->apply_filters('', Array) #4 /home/xjd/public_html/d-v.pl/wp-includes/plugin.php(453): WP_Hook->do_action(Array) #5 /home/xjd/public_html/d-v.pl/wp-includes/load.php(679): do_action('shutdown') #6 [internal function]: shutdown_action_hook() #7 {main} thrown in /home/xjd/public_html/d-v.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php on line 435