Cukrzyca dziecięca

Kiedy cukrzyca zostanie wykryta u osoby dorosłej konieczne staje się wprowadzenie pewnych zmian w trybie życia, a nawet sposobie myślenia. Sprawa wdaje się bardziej skomplikowana w przypadku cukrzycy u dzieci.

Oczywiście im mniejsze dziecko tym większa odpowiedzialność za prawidłowe jego leczenie i postępowanie w chorobie spoczywa na rodzicach. Cukrzyca związana jest z nauczeniem się regularności oraz samodyscypliny. Aby skutecznie obniżać poziom cukru we krwi trzeba codziennie jeść określone posiłki o tych samych porach, przyjmować leki jeśli jest to konieczne oraz wyrzekać się niegdyś ulubionych produktów. Dziecku, zwłaszcza małemu, trudno jest od razu zrozumieć że wszystkie te rzeczy są naprawdę konieczne i nie wymaga się ich bez słusznego powodu czy za karę. Chodzi tutaj zresztą nie tylko o zakaz jedzenia czekolady, ale też przyjmowanie insuliny. W związku z tym ważnym elementem procesu wychowawczego musi stać się nauczenie dziecka jak żyć z cukrzycą. Trzeba też przekazać mu w odpowiedni sposób, że wcale nie musi ona wpływać na „normalne” funkcjonowanie i cieszenie się światem.

Bardzo ważne jest wczesne wykrycie choroby. Nieleczona cukrzyca może spowodować u dziecka między innymi uszkodzenie naczyń krwionośnych, co pociąga za sobą zaburzenia wzroku, układu nerwowego oraz nerek. Pierwszymi objawami cukrzycy u dziecka może być większe niż normalnie pragnienie, osłabienie, częste oddawanie moczu i utrata masy ciała. Tak jest w przypadku cukrzycy typu 1. Natomiast okazuje się, że także dzieci cierpią na jej 2 typ. Tutaj niezwykle ważna jest rola dobrego lekarza, który szybko rozpozna chorobę. W zależności od tego, co zostało zdiagnozowane u dziecka należy podjąć odpowiednie kroki. Przede wszystkim niezbędna jest właściwa dieta. Z jej zasadami oraz przykładowymi jadłospisami powinni zapoznać się przede wszystkim rodzice. Muszą oni również nauczyć się robić zastrzyki z insuliny, jeśli ich podawanie jest konieczne. Dziecko powinno mieć dużo ruchu i prowadzić możliwie jak najzdrowszy tryb życia. O jego dolegliwościach muszą dowiedzieć się opiekunowie przedszkolni czy nauczyciele, a także rodzice dzieci z którymi często się bawi.


Warning: file_put_contents(): Only 0 of 26007 bytes written, possibly out of free disk space in /home/xjd/public_html/d-v.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php on line 430

Fatal error: Uncaught Exception: Comet Cache: failed to write cache file for: `/cukrzyca-dziecieca/`; possible permissions issue (or race condition), please check your cache directory: `/home/xjd/public_html/d-v.pl/wp-content/cache/comet-cache/cache`. in /home/xjd/public_html/d-v.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php:435 Stack trace: #0 [internal function]: WebSharks\CometCache\Classes\AdvancedCache->outputBufferCallbackHandler('<!DOCTYPE html>...', 9) #1 /home/xjd/public_html/d-v.pl/wp-includes/functions.php(3783): ob_end_flush() #2 /home/xjd/public_html/d-v.pl/wp-includes/class-wp-hook.php(286): wp_ob_end_flush_all('') #3 /home/xjd/public_html/d-v.pl/wp-includes/class-wp-hook.php(310): WP_Hook->apply_filters('', Array) #4 /home/xjd/public_html/d-v.pl/wp-includes/plugin.php(453): WP_Hook->do_action(Array) #5 /home/xjd/public_html/d-v.pl/wp-includes/load.php(679): do_action('shutdown') #6 [internal function]: shutdown_action_hook() #7 {main} thrown in /home/xjd/public_html/d-v.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php on line 435